1. lékařská fakulta Univerzita Karlova 1. lékařská fakulta Univerzita Karlova Ústav histologie a embryologie
buckova 23.04.2021

Standardní projekt GA ČR, 21-04178S, 2021 - 2023

Prof. Abigail Tucker

Název: Propojení funkce Sprouty s FGF a primárními ciliemi ve vývoji

Podpora od 1. 1. 2021 do 31. 12. 2023

Spoluřešitelé:

doc. RNDr. Marcela Buchtová, PhD., Masarykova Univerzita, Brno

Mgr. Pavel Krejčí, PhD., Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV ČR, v.v.i., Liběchov

Abstrakt:

Sprouty proteiny řídí kontrolní mechanismy RTK signalizace včetně signální dráhy fibroblastového růstového faktoru (FGF). Mutace Sprouty genů způsobují celou škálu vývojových abnormalit u myší, jako jsou například ztráta sluchu, kraniofaciální defekty, poruchy růstu a ezofageální achalázie. U pacientů, Sprouty2 hraje úlohu u thanatoforické dysplázie, neuropatie a rakoviny. Překvapivě, syndromy s hyperaktivací FGF signalizace a syndromy s dysfunkcí primárních cilií vykazují podobné fenotypové projevy, jako jsou kraniofaciální vady a achondroplazie. Cílem tohoto projektu je charakterizovat úlohu Sprouty 2 a 4 s využitím myších modelů a determinovat roli Sprouty proteinů na tkáňové i buněčné úrovni. S ohledem na sdílený skeletální fenotyp bude projekt zaměřen rovněž na interakce Sprouty proteinů s FGF signalizací v průběhu skeletogeneze a jejich vlivu na primární cilie a s nimi spojenou Hh signalizaci. Celkově předložený projekt umožní komplexní pochopení funkce Sprouty signalizace a její zapojení do mechanismů podílejících se na vzniku vývojových vad.

počet zobrazení: 704 autor: buckova, poslední aktualizace: buckova, 23.04.2021
Hodnocení: Kliknutím na tento odkaz upozorníte autora, že jeho článek už zřejmě není aktuální.